Czym się różni korekta od redagowania tekstów?

StartupStockPhotos / Pixabay

Będąc świeżakiem na rynku wydawniczym trudno nam zrozumieć, dlaczego wydając książkęm musi ona przejść przez redakcję i korektę. Czy nie da się ominąć tego etapu? Czy można zdecydować się tylko na jedną usługę? Niestety nie, ponieważ redagowanie i korekta tekstów to nie jest to samo. Pojęcie redakcji i korekcji zostanie przedstawione w dzisiejszym wpisie.

Redakcja pierwszej książki

Redakcja polega na nanoszeniu poprawek stylistycznych i gramatycznych. Celem redakcji tekstu jest poprawa komunikatów tekstowych w taki sposób, aby były łatwe i przyjemne w odbiorze. Najcięższymi w poprawie są publikacje naukowe, bo można sprawić, że całość zyska na czytelności. Można też zniszczyć tekst naukowy, zwłaszcza dodając nieistniejące metody badawcze, co mają w zwyczaju niektórzy redaktorzy, pracujący w małych biurach tłumaczeń i redakcji tekstów. Dobry redaktor sprawi, że rozbicia w tekście zyskają na odbiorze, minimalizując ich liczbę. W niektórych przypadkach powtórzenia danego słowa są zamieniane na synonimy. Poprawiona praca dyplomowa może dostać wyższe oceny na komisji egzaminacyjnej.

Na czym polega korekta?

Praca korektora jest zdecydowanie lżejsza niż praca redaktora. Jego zadaniem jest wyłapywanie błędów językowych w przesłanym tekście. Nowoczesna korekta polega na zaznaczaniu w pliku programu Word poprawek. Ten sposób korekty jest przyjazny zarówno dla korektora, jak i dla autora tekstu. Mając do wyboru korektę czy redakcję, powinniśmy wybrać obie usługi. Dlaczego? Korekta jest dokonywana na poziomie drobnych językowych pomyłek, z kolei redaktor może wpłynąć na cały tekst, przez co stanie się dużo przyjemniejszy odbiorze. Największą plagą jest interpunkcja i na to korektor powinien zwrócić szczególną uwagę. Na rynku są dobrzy i źli korektorzy. Trudno będzie nam się na początku zorientować na rynku oraz gdzie dokonać korekty.

Zarówno usługa korekty, jak i redakcji jest opcją obowiązkową, jeśli chcemy na rynek wypuścić własną książkę. Dzięki temu unikniemy pomyłek, które mogą wpłynąć na końcową ocenę książki.