Kto może zarobić na swojej wiedzy?

StartupStockPhotos / Pixabay

Każdy ma określony zestaw wiedzy i umiejętności. Można ją zdobyć na wiele różnych sposobów — w instytucjach edukacyjnych, poprzez osobiste doświadczenia, od innych ludzi, w miejscu pracy itd.

Wykorzystując swoją wiedzę w danej dziedzinie, osoba wykonuje określone rodzaje pracy lub świadczy usługi za określoną opłatą. Wraz z rozwojem Internetu stało się to możliwe nie tylko w świecie rzeczywistym, ale także w sieci WWW, bez wychodzenia z domu.

Jak zarabiać na własnej wiedzy?

Wiele osób, zwłaszcza ze starszych pokoleń, jest przyzwyczajonych do myślenia, że w Internecie mogą zarabiać tylko programiści, właściciele sklepów internetowych i inwestorzy na rynku Forex. Oczywiście, są takie działania, ale kto oprócz nich może zarabiać na wiedzy?

W rzeczywistości osoby wykonujące różne zawody i specjalizacje, nawet te niezwiązane z Internetem, mogą zarabiać na swojej wiedzy. Matematycy, chemicy, fizycy, księgowi, prawnicy — osoby wykonujące te i wiele innych zawodów mogą łatwo zarobić pieniądze, pisząc prace dyplomowe i semestralne, eseje, rozprawy, raporty, tworząc prezentacje itp.

Istnieje 7 znanych sposobów na zarabianie na swojej wiedzy

  • Coaching;
  • Konsultacje;
  • Szkolenia (kursy mistrzowskie, wystąpienia publiczne, kursy, seminaria);
  • Nauka online (webinaria, szkolenia, seminaria);
  • Książki i artykuły;
  • Działalność społeczna;
  • Praca w firmie.

W rzeczywistości istnieje więcej niż 7 sposobów na zarabianie pieniędzy, ale nie jest to aż tak ważne. Ważniejsze jest jednak to, ile średnio zarabiają eksperci biznesowi.

  • Indywidualny coaching od 2 000 USD
  • Doradztwo od 5000 USD
  • Szkolenie online od 30 000 USD

Na swojej wiedzy można zarabiać pieniądze, tak samo jak można zostać najlepszym ekspertem w swojej dziedzinie. Temat ten jest jednak tak obszerny i złożony, że nie sposób w jednym artykule, czy nawet serii artykułów, zdradzić wszystkich sekretów i podać sekwencji działań, jak osiągnąć niezależność finansową z pomocą posiadanej wiedzy. Ale cała ta wiedza jest tak naprawdę drugorzędna, najważniejsze jest działanie, nawet jeśli opiera się ono tylko na intuicji!