Pchły u zwierząt – jak je rozpoznać?

AdinaVoicu / Pixabay

Pchły są małymi pasożytami, których wystąpienie wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Pchły występują przede wszystkim wśród zwierząt wychodzących na dwóch: zarówno u psów, jak i kotów. Zarażenie może odbyć się również w naszym własnym domu: wystarczy gościć pupila przyjaciół, który boryka się z problemem pasożytniczym. Pierwszym objawem, że nasze zwierze zmaga się z pchłami są objawy są zmiany w zachowaniu. Nasz pupil może być rozdrażniony i mieć problemy z usypianiem.

 

Charakterystyczną cechą wystąpienia pcheł jest również nadmierne drapanie się oraz “podgryzanie” skóry. Pogryzienie przez pchły możemy zaobserwować także bezpośrednio na skórze zwierzęcia. Ugryzienie może być dosyć duże, często zaczerwienione, w niektórych przypadkach możemy zauważyć niemal brązowe lub brunatne zabarwienie zmiany skórnej. Dodatkowo w miejscu ugryzienia może wystąpić łuszczenie się skóry. Rozdrapane przez zwierzę ugryzienie może być wypukłe i przypominać krater wulkanu. Jeśli zaobserwujemy podobne zmiany u naszego pupila, powinniśmy od razu zasięgnąć porady weterynarza oraz zastosować jego wskazówki dotyczące leczenia.