Co to jest adres IP?

geralt / Pixabay

Adres IP – co to takiego?

Adres IP to unikatowa liczba nadawana komputerowi podłączonemu do sieci komputerowej. Jesli mamy do czynienia z siecią lokalną, np. firmową, mówimy o adresie wewnętrznym, który jest indywidualny i prywatny. Internet identyfikuje komputery do drugim rodzaju adresu – IP zewnętrznym, inaczej publicznym. Jest on zmienny, tzn. przyznawany na nowo przy każdorazowym połączeniu z siecią.

Sprawdź mój IP adres – ale jak?

Aby sprawdzić, z jakiego adresu IP korzysta nasz komputer w danej chwili nie potrzeba specjalistycznej wiedzy z zakresu informatyki. Nie wymaga to od nas właściwie w ogóle czasu ani nakładu pracy, ponieważ z pomocą przychodzą stworzone w tym celu strony internetowe. Wystarczy otworzyć jedną z nich i już – adres jest nam podany jak na tacy. Jeśli jednak jesteśmy bardziej zaawansowani w obsłudze komputera IP sprawdzimy wpisując do interpretera poleceń CMD komendę ipconfig. Jeśli poza samym adresem IP interesuje nas dodatkowa wiedza o naszym połączeniu internetowym, można też pomyśleć o zaopatrzeniu się w specjalistyczna aplikację, których dużo jest obecnie dostępnych na rynku.