Pierwiastek o liczbie atomowej 19

Calua / Pixabay

Tablica Mendelejewa. Niejedna osoba nie przespała nocy, gdy uczyła się skutków i podstawowych własności każdego pierwiastka.

Potas

W kilku słowach wyjaśnienia to nic innego jak pierwiastek chemiczny oznaczony symbolem K, należy do metali alkalicznych o liczbie atomowej 19. Czy pamiętasz te podstawy ze szkoły? Czy kojarzysz kolorową tabelę oznaczoną różnymi literkami? Wiele osób, pomimo wieku wciąż wie co to właściwie jest i do czego wykorzystywana. Zgłębiając temat potas jest metalem dość miękkim, co ciekawe z łatwością można pokroić go nożem.

Potas jest bardzo ważnym składnikiem organizmu każdego człowieka, jego niedobór może wywoływać wiele nieprzyjemnych dolegliwości jak chociażby osłabienie, zmniejszenie kurczliwości mięśnia sercowego a także, co ciekawe sprawia, że nasze mięśnie są osłabione. Człowiek to nie jedyny pochłaniacz potasu, rośliny także mogą chorować gdy poczują niedobór. Pojawia się u nich cholestaza liści, niewielki a nawet całkowity brak wzrostu korzenia i pędu.

Wiedza bywa ulotna, jednak niektóre cechy wciąż pozostają w naszej słowie. A o wartościowość potasu można pytać w każdej chwili. Wiedza bywa ulotna, jednak niektóre elementy pozostają w naszej głowie a przede wszystkim pamięci na bardzo długo, często nawet do końca życia. Czy i Ty jesteś gotowy na tak długą podróż? Wbrew pozorom czasy szkolne są bardzo potrzebne, wiele osób chciałoby chociaż na chwile znów poczuć się beztrosko, z uśmiechem na twarzy witać każdy nowy, kolejny dzień.